Właściciel Premiumads Maciej Wiśniewski opowiada o zmianach, które są obecnie wprowadzane pod postacią gruntownego rebrandingu marki. Co, kiedy, jak i dlaczego? O tym poniżej.

Jak to wszystko się zaczęło?

Na samym początku, gdy powstawała marka Premiumads, nie było klientów, biura, ani przychodów. Wszystko budowałem od zera. Nie było łatwo, ale zawsze miałem w głowie jedną myśl: “Stworzyć firmę, która będzie świadczyć jakościowe usługi w zakresie marketingu internetowego”.

Pierwsi klienci byli różni. Niektórzy płacili mało, inni jeszcze mniej. Jednak dwie rzeczy były stałe i niezmienne. Po pierwsze, obsługiwałem wszystkich, niezależnie od wielkości zapłaty (musiałem tak działać, inaczej nie utrzymałbym firmy). Po drugie, zawsze tak samo mocno się starałem i robiłem wszystko, aby moi klienci zarabiali realne pieniądze. To się opłaciło – i klientom i Premiumads.

Po dłuższym okresie ciężkiej i mozolnej pracy, coraz więcej firm było zainteresowanych współpracą ze mną. Ja sam czułem się już pewniej i wkrótce zauważyłem, że w Premiumads będzie potrzeba nowego pracownika. Jak pomyślałem, tak zrobiłem. Obecnie stanowimy zespół doświadczonych specjalistów i świadczymy usługi dla dziesiątek klientów z różnych branż.

Mógłbym opowiadać całą historię rozwoju Premiumads, ale nie o tym dzisiaj. Skupmy się na innym temacie. Obecnie jesteśmy w bardzo ważnym momencie – wprowadzamy rebranding. Nadchodzą duże zmiany i chcę je Tobie opisać, abyś zrozumiał dlaczego to robimy.

Rebranding

Punktem przewodnim rebrandingu było uspójnienie wizerunku marki z naszą wizją. Uzmysłowiliśmy sobie, że chcemy i musimy podążać mocniej w kierunku rozwoju i technologii. Skierowaliśmy więc #oczy (nasz nowy wyróżnik marki) na branże silne i z potencjałem do wzrostów.

Po wielu godzinach intensywnych rozmów postanowiliśmy, że najbardziej istotne zmiany, które chcemy wprowadzić to:

  • zawężenie grupy naszych potencjalnych klientów,
  • mocna zmiana identyfikacji wizualnej (nowe logo, strona www, banery reklamowe itd),
  • korekta stylu i charakteru komunikacji marki,
  • praca nad komunikacją wewnętrzną między nami i naszymi klientami.

Potencjalni klienci

Zaczęliśmy od stworzenia person, przyjrzenia się obecnym klientom i odnalezienia właściwego archetypu dla marki Premiumads. Okazało się, że duża część obsługiwanych przez nas klientów była z branż: e-commerce, nieruchomości, medycyna, szkolnictwo wyższe czy finanse. Doszliśmy do wniosku, że właśnie z takimi klientami najlepiej nam się współpracuje, a wskaźnik ich zadowolenia ze współpracy jest najwyższy. Rozwiązanie wydało się oczywiste – trzeba robić to, co daje najlepszą jakość i rentowność.

Identyfikacja wizualna

Uznaliśmy, że identyfikacja wizualna (logo, kolorystyka, czcionki, banery itd.) muszą być bardziej spójne z naszą misją i wizją. Wtedy przypomniał mi się dawny cel z początków firmy – “dążyć do jakości wykonywanych działań”. Musieliśmy więc przygotować coś, co będzie kojarzone z wysoką jakością i profesjonalizmem, a jednocześnie współczesną dynamiką i nowoczesnością. Postanowiliśmy, że chcemy być postrzegani jako czujni i wytrwali “obserwatorzy sieci”.

W nowym logo zastosowaliśmy poważniejszy, bardziej biznesowy kolor. Sama forma jest minimalistyczna, a sygnet bardzo delikatnie nawiązuje do #oka (nasze grafiki z okiem zawsze wykorzystują jego kształt). Kształty są nieinwazyjne i stonowane (celowo nie poszliśmy w kierunku krzykliwych, agresywnych marek). Chcemy rzucać się w #oczy samoistnie, poprzez swoją oryginalność i profesjonalizm.

Komunikacja marki

Zadanie, które sobie postawiliśmy było trudne (jak każdy skuteczny rebranding). Dać się polubić, dzięki odpowiedniej kombinacji obrazów i słów, wypowiedzianych w odpowiedniej formie, kontekście, z konkretnym przekazem i spójnością. Wszystko musi do siebie pasować, żeby marka w oczach klientów była wiarygodna.

Skoro chcemy być marką jakościową i profesjonalną, pisane przez nas komunikaty do klientów również powinny takie być. Nie zdecydowaliśmy się jednak na sztywny, klasyczny profesjonalizm z podręcznikowego savoir vivre’u. Wybraliśmy wizerunek marki profesjonalnej w ujęciu nowoczesności, elastyczności i precyzji działania. Jako charakterystyczny symbol obraliśmy “oko” – nieustannie czuwające w sieci i wypatrujące najlepszych rozwiązań dla naszych klientów.

Wewnętrzna komunikacja

Zawężenie grupy klientów i koncentracja na kilku branżach wiążą się z koniecznością bardziej precyzyjnego określenia struktur i ram wewnętrznej komunikacji między pracownikami agencji, a klientami. Dlatego stworzyliśmy listę elementów, nad którymi będziemy pracować. Głównym celem tej przemiany jest usprawnienie komunikacji, jej usystematyzowanie i zwiększenie efektywności rozmów. Dzięki temu planujemy zwiększyć satysfakcję klienta i jakość realizowanych działań.

Jako cel obraliśmy sobie także pracę nad komunikacją między nami samymi – pracownikami. Sprawne i zrozumiałe przekazywanie sobie informacji niewątpliwie wpłynie na pozytywne efekty naszej pracy.

Podsumowując

W Premiumads dążymy do uzyskania wizerunku adekwatnego do naszych umiejętności i oferowanych usług. Chcemy komunikować się z odpowiednimi klientami w odpowiedni sposób. Chcemy dać się im polubić. Gdy zaczynamy współpracę, chcemy jeszcze lepiej się z nimi komunikować. Premiumads i nasi klienci powinni być naturalnie pasującymi do siebie elementami układanki. Wierzymy, że tak będzie.

5/5 - 1 głosów

Autor: Premiumads

Jak oceniasz mój artykuł?

5/5 - 1 głosów

Przeczytaj powiązane artykuły

Spójrz w oczy naszej ofercie marketingowej… To nie zobowiązuje.

Zobacz dokładnie, co możemy dla Ciebie zrobić, ile za to zapłacisz i dlaczego Twoi konkurenci mają poważne kłopoty.

Wypełnij formularz, aby dowiedzieć się więcej.

“Dobry marketing sprawia, że firma wygląda na bystrych gości. Świetny marketing sprawia, że klient czuje się jak bystry gość.”

Joe Chernov

    Maciej Wiśniewski

    właściciel Premiumads