Jesteś właścicielem sklepu e-commerce? Na pewno dobrze wiesz, co oznaczają nieprzespane noce przez słabo działające reklamy. To całkiem normalne, a konkretniej – powszechne. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są sprawdzone i efektywne metody reklamowania w sieci sklepów internetowych.

Twoja marka potrzebuje marketingu. Dawne czasy ery produkcyjnej i sprzedażowej odeszły w siną dal. Teraz działania reklamowe liczą się bardziej, niż kiedykolwiek. Jak więc sprawić, że użytkownik wybierze właśnie Twój produkt spośród setek, tysięcy, a może dziesiątek tysięcy innych, bardzo podobnych lub identycznych produktów?

Oto nasze propozycje (omawiamy je bardzo ogólnie, więc jeśli któryś temat Cię zainteresuje i będziesz chciał dowiedzieć się więcej – napisz do nas).

Klasyka gatunku, czyli Google Ads

Zacznijmy od klasyki tego gatunku. Chodzi oczywiście o Google Ads. Jego system został stworzony w taki sposób, aby umożliwiać realizację różnorodnych celów w zależności od Twoich potrzeb. Nazywany przez niektórych “kombajnem”, Google Ads faktycznie jest w stanie “zaorać pole” i zrealizować szerokie, zróżnicowane cele reklamowe.

Jeżeli chodzi o e-commerce, obecnie polecamy zainteresować się opcją Google Shopping, która może dać naprawdę dobre rezultaty. Wskazówka: Jeżeli promujesz cały asortyment produktów, wykorzystaj już zoptymalizowane kampanie. Jeżeli chcesz wypromować część asortymentu, możesz utworzyć osobne kampanie, aby łatwiej Ci było zarządzać budżetem.

Buduj relacje przez Social Media

Być może obiło Ci się o uszy, że budowanie dobrych relacji z klientem jest na topie. To prawda. Jeżeli udałoby Ci się sprawić, że użytkownik z odpowiedniej grupy docelowej Twoich klientów Cię polubi, prawdopodobnie będzie to równoznaczne z zakupem, być może wielokrotnym.

Bardzo dobrymi narzędziami do tworzenia relacji są social media, takie jak Facebook, Instagram, Youtube czy od niedawna TikTok. Potem, te relacje można (a nawet trzeba) mierzyć za pomocą statystyk Facebooka lub takich specjalistycznych narzędzi jak Brand24, Squarelovin czy Sotrender. Dzięki temu będziesz w stanie uczyć się na swoich błędach i ulepszać reklamy!

Live Streamy sprzedażowe na topie

Jak myślisz, która z tych 3 form najlepiej konwertuje – tekst, obraz czy wideo? Badania pokazują, że w przeważającej liczbie przypadków to wideo jest najskuteczniejsze w osiąganiu celów reklamowych. Live streamy są specyficzną odmianą wideo, ponieważ nadawane są “na żywo”, co wiąże się z brakiem możliwości wprowadzania jakichkolwiek poprawek i zmian przed ich publikacją.

Okazuje się, że ludzie uwielbiają transmisje Live. Bardzo lubi je także Facebook i Youtube, dzięki czemu prowadząc Stream na żywo od samego początku startujesz z wygranej pozycji (masz większe szanse organicznie, czyli bezpłatnie dotrzeć do większej liczby użytkowników).

W kontekście Twojego sklepu, możesz organizować “lajwy” pokazowe Twoich nowych kolekcji, bardzo dobrze działają też wyprzedażowe transmisje Live. Pamiętaj, aby przygotować się technicznie i wszystko skrupulatnie zaplanować. Początkujący popełniają dużo prostych błędów, których spokojnie można uniknąć poprzez wcześniejsze przygotowanie.

Customer Experience, czyli troska o doświadczenia klienta

Co sądzisz o tym, żeby podkreślać wyjątkowość każdego indywidualnego użytkownika, który ma styczność z Twoim produktem? Adorować go i pokazywać, że z przyjemnością jest widziany w sklepie?

Wyobraź sobie dwie sytuacje. W pierwszej użytkownik wchodzi na niewyróżniającą się stronę sklepu internetowego z ofertą kawową, szuka i decyduje się na klasyczną arabikę. Przechodzi całą ścieżkę zakupową i płaci. Przesyłka dociera do niego po 3 dniach. Technicznie całość przebiega 100% poprawnie, jednak chyba czegoś tutaj brakuje.

Druga sytuacja jest podobna poza kilkoma “szczegółami”. Użytkownik wchodzi na bardzo oryginalną, klimatyczną stronę z pyszną kawą. Wyskakuje nienachalne okienko czatu, w którym asystent oferuje pomoc przy wyborze najlepszej kawy. Cała ścieżka wyboru produktu i realizacji zamówienia jest przeprowadzona w sposób robiący świetne wrażenie. Użytkownik wręcz czuje intensywny i aromatyczny zapach ziaren, z której powstaje czarny napój. Jest zachwycony, a po dotarciu paczki odkrywa, że w prezencie otrzymał próbkę innej, aromatyzowanej kawy i personalizowane podziękowania za zakup.

Lepiej w ten drugi sposób, czyż nie?

Ponadczasowy e-mail marketing

Ta technika pozyskiwania klientów była z powodzeniem stosowana przed rokiem 2000, gdy jeszcze nie było komunikatorów internetowych. Po dziś dzień e-mail marketing jest jedną z najskuteczniejszych form reklamy bezpośredniej. Główne jej cele to podtrzymywanie relacji i sprzedaż.

Największymi zaletami e-mail marketingu są:

  • jednoczesne personalizowanie i docieranie do bardzo dużych ilości odbiorców w krótkim czasie,

  • niskie koszty prowadzenia,

  • skalowalność (korzystać mogą i mali, i duzi gracze),

  • łatwość w mierzeniu skuteczności.

Czerpanie korzyści ze studni influencerskich

Gdy temat Influencer Marketingu dopiero się narodził, jego jakość i skuteczność wielu zaskoczyła. Teraz to już normalne, że współpraca ze znanym youtuberem może dać o niebo lepsze rezultaty, niż inna forma reklamy. Zastanawiało Cię kiedyś jak to się stało?

Jednym z głównych czynników, przez które współpraca z influencerami się opłaca jest przywiązanie użytkowników do konkretnych twórców (którzy budują markę osobistą). Pomiędzy fanami, a influencerami rodzi się silna więź, za którą idzie zaufanie i chęć wspierania. A jak już o zaufaniu mowa… Prędzej kupisz produkt od obcego, czy dobrego znajomego? Tak właśnie działa jakościowy Influencer Marketing.

Relacje to silna rzecz. Przynoszą obfite plony we współpracy z Influencerami.

Na koniec najważniejsze – Google Analytics

Czy wiesz, że chwilę temu wyszła 4 wersja Analyticsa? Czy Ty w ogóle korzystasz z GA? Jeżeli jeszcze nie, to zacznij jak najprędzej. W dzisiejszej digitalowej dżungli testowanie rozwiązań i poszukiwanie klientów w przeważającej mierze opiera się na złożonych analizach i porównaniach. Teraz masz do dyspozycji 4 edycję Analyticsa (Google Analytics 4). To narzędzie jeszcze nigdy nie było takie proste i intuicyjne!

Korzystanie z różnych rozwiązań marketingowych daje ogromne możliwości. Jeśli jesteś doświadczonym marketerem to “złoty strzał” jest bardzo prawdopodobny, a nawet powtarzalny. Jednak dopiero analityka internetowa pozwoli Ci zoptymalizować i wyciągać 100% z Twoich reklam.

1/5 - 1 głosów

Autor: Premiumads

Jak oceniasz mój artykuł?

1/5 - 1 głosów

Spójrz w oczy naszej ofercie marketingowej… To nie zobowiązuje.

Zobacz dokładnie, co możemy dla Ciebie zrobić, ile za to zapłacisz i dlaczego Twoi konkurenci mają poważne kłopoty.

Wypełnij formularz, aby dowiedzieć się więcej.

“To nie marketing oszukuje ludzi. To ludzie oszukują innych, używając narzędzi marketingu.”

Jacek Kotarbiński Sztuka marketingu

    Maciej Wiśniewski

    właściciel Premiumads