TOP 5 najlepszych narzędzi do analizy konkurencji

Jednym z najważniejszych aspektów pracy pozycjonera jest sprawna analiza konkurencji. Wykonując pewne czynności ręcznie w większości przypadków traci się sporo czasu, a jak wiadomo czas to pieniądz. Dlatego najlepiej skorzystać z dostępnych narzędzi analitycznych. Pozwolą one skrócić czas analizy do minimum. W dodatku zyskamy sporo przydatnych danych posortowanych w różnych widokach.

Senuto jest niezbędny w codziennych zadaniach analitycznych. Wiadomo, że niektóre dedykowane rozwiązania mogą się sprawdzić lepiej na danych płaszczyznach. Jeśli zależy Ci na rozwiązaniu abonamentowym typu “all in one” to narzędzie sprawdzi się idealnie.

Najważniejsze funkcje Senuto przy analizie konkurencji:
* analiza widoczności domen,
* pozycje fraz na które reaguje domena,
* sezonowość,
*słowa w top 10,
*słowa w top 3,
*pokrycie fraz konkurentów,
*propozycja 10 największych konkurentów.

Semstorm – w przypadku analizy z wykorzystaniem Semstorm również mamy bardzo ułatwione zadanie. Praktycznie cała operacja sprowadza się do wpisania adresu url oraz domeny którą chcemy prześwietlić. Po tej operacji otrzymamy dostęp do danych, które zaprezentowane zostaną w czytelny sposób. Widoki nie są przytłaczające i każdy z łatwością znajdzie to czego szuka.

Do analizy konkurencji można wykorzystać kilka widoków:
-widok podstawowy (dashboard),
-widok SEO konkurenci,
-widok SEO słowa kluczowe.

Ahrefs to narzędzie skupiające się na analizie linków przychodzących konkurentów. Łącząc te dane z tymi uzyskanymi z dwóch wyżej opisywanych narzędzi otrzymamy pełen pogląd na działania konkurencji. Program analizuje wszystkie aspekty linków, które otrzymamy w przejrzystej formie. Dodatkowo z pomocą Ahrefs można ocenić profile linków przychodzących i podejrzeć jaką strategię link buildingu przyjęła nasza konkurencja. W ten sposób łatwo ocenisz poglądowe koszty do osiągnięcia podobnych rezultatów. Ahrefs jest kopalnią wiedzy na temat linków ukazana w przystępny sposób.

MajesticSeo to jedyny godny uwagi konkurent Ahrefs, który także posiada ogromną bazę danych. Słynny już wskaźnik Trust Flow podpowie Ci jakiej jakości profil linków ma dana domena. Dzięki MajesticSEO uzyskasz masę danych o linkach zarówno kierujących do Twojej domeny jak i do domen konkurentów. W połączeniu z CLS o którym możesz przeczytać poniżej jest to narzędzie, które po prostu trzeba znać.

Clusteric Search Auditor jest to narzędzie SEO All in One. Jeśli lubisz gdy wszystko co potrzebne w SEO jest w jednym miejscu to idealna propozycja dla Ciebie. SCA to kombajn który, łączy analizę onsite z analizą offsite. Umożliwia konfigurację z Search Console oraz z zewnętrznymi algorytmami do oceny linków dokładnie jak te opisane powyżej.
SCA posiada własny silnik do analizy linków przychodzących. Wszystkie przydatne dane posortowane są w kolumnach, które bez przeszkód można personalizować.

Osoby zainteresowane powyższymi narzędziami mogą skorzystać z bezpłatnego okresu testowego. Najlepiej wypróbować narzędzia w akcji, by samemu ocenić, które najlepiej nadają się do pracy. Dla pełnego podglądu sytuacji warto wybrać dwa: jedno do analizy linków i kolejne do analizy ogólnej. Trzymajcie, testujcie i do następnego tygodnia!