Skuteczna analiza internetowa – sukces Twojego biznesu!

Marketing internetowy to przestrzeń, która nieustannie się rozwija. W dzisiejszych czasach promocja biznesu w sieci to priorytet. To w Internecie potencjalny odbiorca poszukuje towarów i usług. Dzisiaj każdy inwestuje w reklamę online, bez względu na branżę, w której działa. Każda firma chce być jak najwyżej w wynikach Google – nie jest to jednak takie proste. Trzeba przebić się przede wszystkim przez konkurencję i zainwestować w owocną kampanię reklamową. Pierwszym krokiem na drodze do celu  jest odpowiednia i dobrze przeprowadzona analityka internetowa. Jak ją przeprowadzić? Jakich narzędzi użyć? Z pewnością najpopularniejszym narzędziem jest Google Analytics – dzięki niemu możemy przeprowadzić dokładną analizę i zrealizować plan marketingowy.

Google Analytics – zrozumienie potrzeb klienta i wyjście mu naprzeciw

Analityka internetowa pozwala sprawdzić, zbadać, zrozumieć i odpowiedzieć na zachowanie użytkownika w sieci. Jakie ruchy w Internecie wykonuje dana osoba? Na jakie strony internetowe zagląda? Jak przedstawia się ścieżka użytkownika od zainteresowania produktem do zakupu? Z jakich narzędzi korzysta internauta? Przez jakie kanały dostępu zdobywa informacje o produkcie, który chce kupić? Analiza internetowa  to większe szansę na stworzenie kampanii reklamowej, która przyciągnie klienta i na dłużej go zatrzyma. Chcąc wykonać prawidłowo analizę internetową musimy się dobrze przygotować i zrobić kilka podstawowych kroków. Najważniejsze z nich to:

 • właściwa konfiguracja narzędzi analitycznych,

Oceń czego tak naprawdę potrzebuje Twoja firma – na co może sobie pozwolić. Oszacuj i określ dokładnie swój budżet. Zasada jest prosta: do sprecyzowanych celów i oczekiwań dobieramy narzędzie analityczne. Ważne jest odpowiednie posegregowanie danych i plan działania. Badamy zachowania i potrzeby potencjalnego klienta –  tworzymy zaplecze narzędziowe od nowa lub też delikatnie konfigurujemy już istniejące. Najpopularniejsze narzędzia do przeprowadzania rzeczowej analizy internetowej to: Google Analytics, Google Analytics 360, AT Internet, Adobe Analytics, KISSmetrics, Mixpanel, Google Tag Manager.

 • odpowiedni know-how i kompetentny zespół,

Odpowiedni know-how i zespół złożony z kompetentnych osób pozwoli osiągnąć sukces – zarówno na etapie samej analizy internetowej, jak i późniejszych działań reklamowych. Pracy jest dużo – analiza internetowa wymaga zaangażowania niekiedy kilku ekspertów. Dobrze, jeśli każda osoba jest odpowiedzialna za daną przestrzeń przy analizie. Niezbędne jest pozyskanie przydatnej wiedzy, analiza dostępnych danych, połączenie faktów w jedną spójną całość.

 • stworzenie optymalnego procesu analizy danych,

Analiza danych i wykaz raportów to podstawa. Łatwiej wtedy obserwować sytuację, wyciągać wnioski i reagować na zmienne sytuacje.

Dzień dobry, jestem Maciej,

pomagam właścicielom firm oraz marketerom wdrożyć analitykę aby zrozumieli jak odwiedzający zachowują się w ich witrynach. Wypełnij poniższy formularz a ja skontaktuje się z Tobą w ciągu 2 dni roboczych.
Do usłyszenia.

Maciej Wiśniewski

Google Analytics – funkcjonalność i trafna ocena sytuacji

Google Analytics to nowatorskie narzędzie, które idealnie sprawdza się przy optymalizacji stron internetowych firm działających w bardzo różnych branżach. Jego podstawowe zalety to intuicyjna obsługa, funkcjonalność i kompatybilność z innymi przydatnymi marketingu aplikacjami.

Jak zacząć przygodę z Google Analytics?

Dokładne poznanie wszystkich funkcji  Google Analytics wymaga czasu i zaangażowania.  Aby otrzymać jak najlepsze rezultaty analityczne warto umieścić  tag pobrany z Google Analytics na własnej stronie internetowej – jest to możliwe, dzięki specjalnej wtyczce z Google Tag Managera. Osoby, które posiadają dużą wiedzę na temat administracji strony mogą ręcznie  wpisać kod do śledzenia wyników na stronie. Więcej informacji o prawidłowej instalacji i generowaniu kodu można znaleźć na oficjalnej stronie Google: https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/gtagjs/. Google Analytics pozwala na tworzenie raportów z wielu perspektyw i punktów widzenia:

Google Analytics – Raport w czasie rzeczywistym

Otrzymujemy dane o użytkownikach, którzy w danym momencie znajdują się na naszej stronie internetowej – śledzić ich ilość i zachowanie. Sprawdzać jakie strony w ramach witryny aktualnie oglądają, w co klikają oraz czy realizują założone przez Ciebie cele marketingowe. Celem może być np. zakup w sklepie internetowym ale także wypełnienie formularza, kliknięcie w numer telefonu, adres e-mail, pobranie pliku czy spędzenie określonego czasu w witrynie. Dużym atutem jest możliwość zaobserwowania skąd pochodzi użytkownik. Czy znalazł nas z pozycji innej strony, mediów społecznościowych, wyszukiwarki Google a może reklamy? Otrzymujemy  również informacje o lokalizacji naszego gościa.

raport na żywo w Google Analytics

Google Analytics – Raport Odbiorcy

To typowy raport, gdzie możemy śledzić ogólny ruch na stronie skupiający się na osobach. Ilość wejść na stronę internetową, informacje o nowych i stałych użytkownikach strony, czasie trwania danej sesji oraz współczynniku odrzuceń czyli osobach, które odwiedziły stronę, nic na niej nie zrobimy i ją opuściły. Jednocześnie możemy uzyskać dane o profilu użytkownika (kraj pochodzenia, lokalizacja, płeć, wiek). Jest to bardzo przydatne narzędzie – mając dostęp do takich informacji możemy lepiej opracować skuteczną kampanię reklamową. Dane te pozwalają określić personę i przeprowadzić na nią kampanię reklamową. Następnie  zostanie ona wyświetlona na ekranach komputerów lub urządzeń mobilnych użytkowników o konkretnych cechach, w wybranym przedziale wiekowym, płci i w konkretnej miejscowości.

odbiorcy

Google Analytics – Raport Pozyskiwanie

Raport ten prezentuje źródła wejść użytkowników do twojej witryny. Podstawowy raport: Pozyskanie → Cały ruch → Źródło/medium prezentuje:

google / ogranic – ruch z wyszukiwarki Google z wyników bezpłatnych. W przypadku tego raportu ponad 95% odwiedzin będzie opisana jako (not provided), przez co nie poznasz słów kluczowych, które zostały wpisane przez użytkownika do wyszukiwarki i spowodowały jego przejście do Twojej witryny. Słowa te częściowo znajdują się w raporcie Search Console po uprzednim połączeniu Twojego konta Google Analytics z Search Console.

(direct) / (none) – ruch wejść bezpośrednich, np. osoba wpisała w pasek adresu adres Twojej witryny lub wykorzystała zakładki w przeglądarce. Ruchem direct / none także będzie każde inne wejście do Twojej witryny, w przypadku którego Google Analytics nie było w stanie określić źródła odwiedzin.

google / cpc – Ruch płatny generowany z reklamy w Google Ads (AdWords). Jeżeli Twoja kampania rozliczana jest inną stawką niż CPC (za kliknięcie), np. CPM (za 1000 wyświetleń baneru) w tym raporcie pojawią się także te kampanie.

facebook.com / referral, l.facebook.com / referral – ruch z facebook z urządzeń typu Desktop do twojej witryny.

m.facebook.com / referral, lm.facebook.com / referral – ruch z facebook z urządzeń typu mobile do twojej witryny.

bing / ogranic – ruch do twojej witryny z wyszukiwarki bing

raport pozyskanie w Google Analytics

Google Analytics – Raport Zachowanie

Analiza zachowań użytkowników strony internetowej – poprzez ten raport możemy szczegółowo śledzić ruch gościa na stronie internetowej. Widzimy co przegląda, w jaki sposób przemieszcza się po stronie internetowej. Co najbardziej go interesuje i ile czasu spędza na przyswajaniu danej treści. W tym raporcie znajdziesz też ważne informacje na przykład o prędkości Twojej witryny oraz sugestiach poprawy jej wydajności. Kolejnym ważnym raportem w tej części jest raport “Wyszukiwanie w witrynie”. Raport ten przedstawia słowa kluczowe, które były wpisane w wyszukiwarce w Twojej witrynie. Aby dane te pojawiły się w raporcie wymagana jest konfiguracja usługi Google Analytics. Konfigurację tą możesz przeprowadzić w ustawieniach Analytics w części “widok”

raport zachowanie w Google Analytics

Google Analytics – Raport Konwersje

Tutaj mamy możliwość sprawdzenia i przeanalizowania dochodów jakie przynosi nasza strona internetowa. Możemy także zaobserwować w jaki sposób klienci próbowali się z nami skontaktować – ile formularzy kontaktowych wypełnili, czy klikali w adresy e-mail / numery telefonów, pobierali pliki na Twojej stronie. Wszystko to pozwala ulepszać cały czas kanały dostępu do klienta, sposoby komunikacji z nim. Mierzenie konwersji wymaga ówczesnej konfiguracji. Google Analytics “sam z siebie” konwersji nie mierzy.

raport konwersje w Google Analytics

Dodatkowe funkcje Google Analytics

Google Analytics jest połączone z Google Ads (AdWords) – ta współpraca pozwala na osiąganie jeszcze lepszych efektów w krótkim czasie. Przydatną funkcją jest między innymi remarketing. Pierwszym etapem remarketingu jest tworzenie list remarketingowych – są one zbierane poprzez Analytics.

Skonfiguruj oba te narzędzia, a będziesz mógł korzystać w pełni z możliwości jakie dają. Łącząc te narzędzia należy włączyć: “Wszystkie dane witryny”.  W następnym kroku uruchamiamy remarketing (administracja -> informacje o śledzeniu -> gromadzenie danych) i “Funkcje raportowania o reklamach”. Musimy utworzyć listy, które będą przechowywać dane o ciasteczkach. Jak to zrobić? Należy  przejść do Administracja -> Definicje list odbiorców -> Odbiorcy. Tu możemy stworzyć profil potencjalnego użytkownika. Po zrealizowaniu wszystkich tych etapów w specjalnym kreatorze możemy swobodnie tworzyć następne listy np. użytkowników, którzy w danym przedziale czasowym odwiedzają naszą stronę internetową.  Na końcu określamy cele jakie chcemy osiągnąć i wykonujemy konfiguracje e – commerce.

Optymalizacja internetowa – funkcjonalne narzędzia Google

Google Analytics jest kompatybilne z innymi aplikacjami i narzędziami Google. Korzystając w pełni z ich możliwości możemy wycisnąć wszystko co najlepsze dla naszej strony internetowej i kampanii reklamowej. Najpopularniejsze narzędzia to:

Google Tag Manager

Google Tag Manager jest praktycznym narzędziem ułatwiającym  pracę ze wszystkimi skryptami i kodami śledzenia zamieszczonymi w strukturach strony internetowej. Dzięki Google Tag Manager możemy samodzielnie dokonywać edycji istniejących kodów, dołączać na bieżąco nowe skrypty – bez wsparcia działu IT. Przyspiesza to pracę i poszczególne działania. Przydatna jest również opcja  debugowania na żywo, kiedy to możemy przetestować poprawność zaimplementowanego nowego tagu lub reguły. Z pozycji Google Tag Manager możemy tworzyć wiele wersji kontenerów z tagami.

Google tag manager

Google Optimize

Poprzez Google Optimize możemy efektywnie zrealizować własne testy A/B. – bez wsparcia programisty. Możemy ocenić, która wersja strony wzbudza większe zainteresowanie i co za tym idzie generuje zyski. Narzędzia możemy używać razem z Google Analytics i  Google Tag Manager. Google Optimize umożliwia szybkie edytowanie kodu HTML prostym edytorem, dodawanie reguł Javascript czy CSS, dzięki temu możemy pozwolić sobie na testowanie różnych wersji strony.

Google Optimize

Google Data Studio

Narzędzie to daje wiele możliwości. Przede wszystkim pozwala przedstawić w  czytelny sposób każdego rodzaju dane o użytkowniku i ruchu na stronie internetowej. Ogromną zaletą jest dynamika przedstawionych danych, dodatkowe statystyki urozmaicają wygląd raportu. Dzięki tej metodzie drag&drop tworzenie raportów jest bardzo proste – nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy.  Możemy swobodnie łączyć dane z innymi narzędziami: Google AdWords, Google Analytics czy z arkuszy Google Sheets. Wtedy uzyskujemy czytelny i optymalny obraz sytuacji.

Google studio danych - Data Studio

Yandex Metrica

Narzędzie to jest nazywane alternatywą dla Google Analytics – część jego funkcji jest bardzo zbliżona. Dzięki temu narzędziu możemy między innymi:

 • tworzyć funkcjonalne mapy strony internetowej i obserwować jak porusza się użytkownik,
 • sprawdzać, dlaczego użytkownik  nie wypełnia formularzy znajdujących się na naszej stronie internetowej – jeśli użytkownik zacznie wypełnianie formularza i w pewnej chwili przerywa ten proces do nas dociera taka informacja z odpowiednim raportem,
 • sprawdzaj, co użytkownik robi podczas pobytu na Twojej firmowej stronie internetowej – co czyta, co przegląda, w jakie linki klika, do których podstron zagląda.
 • reagować na ewentualne problemy z prawidłowym funkcjonowaniem strony internetowej, dzięki specjalnemu systemowi powiadomień,
 • przeglądać na bieżąco statystyki o stronie internetowej i wyciągać odpowiednie wnioski.
Raport yandex metrica

Google Analytics a RODO

Korzystając z Google Analytics śledzimy ruch użytkownika i zbieramy o nim informacje. Czy jest to w pełni legalne w dobie RODO?

Jakie dane pobierane są przez Google Analytics?

 • Identyfikatory online, włączając pliki cookies,
 • Adresy IP oraz identyfikatory urządzeń,
 • Identyfikatory klientów.

Więcej o przechowywaniu danych w poszczególnych narzędziach Google dowiemy się z oficjalnego źródła. Warto wejść na stronę internetową: https://policies.google.com/privacy?hl=pl

W dokumencie tym natrafimy między innymi na następującą treść:

“„Aby oferować wszystkim użytkownikom lepsze usługi, zbieramy różnorodne informacje – od informacji podstawowych, takich jak określenie, jakim językiem posługuje się użytkownik, aż po te bardziej złożone, np. ustalenie najbardziej przydatnych reklam, najbliższych internetowych znajomych lub ulubionych filmów na YouTube.

Gromadzimy informacje w następujący sposób:

1. Informacje podawane przez użytkownika.
przykładowo wiele naszych usług wymaga założenia konta Google. W takich przypadkach prosimy o podanie danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu czy numer karty kredytowej. Będziemy je przechowywać z danymi konta. Jeśli użytkownik chce w pełni wykorzystać oferowane przez nas funkcje udostępniania treści, jest również proszony o utworzenie publicznego profilu Google zawierającego m.in. jego imię i nazwisko oraz zdjęcie.

2. Informacje uzyskiwane podczas korzystania z usług Google.
zbieramy dane o usługach, z których korzysta użytkownik, oraz sposobie, w jaki to robi (np. wówczas, gdy ogląda film na YouTube, odwiedza witrynę, w której działa nasz program reklamowy lub wyświetla i klika udostępnione przez nas reklamy i materiały.”

Zgodnie z definicją danych personalnych RODO opisaną powyżej, śledzenie zachowania użytkowników i ich profilowanie jest tylko zgodne z nowymi regulacjami UE jeżeli strona internetowa uzyskała uprzednią zgodę od odwiedzającego, to znaczy, że Google Analytics powinno być zablokowane dopóki użytkownik nie wyrazi stosownej zgody.”

Tworzysz kampanię w Google Analytics i chcesz mieć pewność, że wszystkie czynności, które wykonujesz są zgodne z prawem? Wprowadź w życie kilka podstawowych kroków.

 • Sprawdzaj jak przenosisz dane osobiste do Google – kontroluj adres strony internetowej, tytuł strony i inne atrybuty – musisz mieć pewność, że nie ściągasz żadnych wrażliwych danych,
 • Włącz anomizację IP:

“Jeśli używasz Managera Tagów Google (Google Tag Manager), uaktualnij tag lub zmienną Google Analytics Settings przez kliknięcie w More Settings -> Fields to Set nowe pole z nazwą ‘anonymizeIp’ i wartością ‘true’.

Jeśli nie używasz Google Tag Manager, Twój system zarządzania tagami może mieć tą funkcję udostępnioną jako opcję lub możesz być zmuszony edytować kod bezpośrednio.”

 • Przeanalizuj dokładnie kolekcję identyfikatorów pseudo anonimizowanych w Google Analytics. Jak to zrobić?  Sprawdź i zweryfikuj następujące dane:
 1. ID użytkownika,
 2. Zaszyfrowane dane (adresy e-mail, numery telefonów),
 3. ID transakcji – bazę danych.

Jak się uchronić przed błędami związanymi z rozporządzeniem RODO:

google analytics

Google Analitycs to skuteczne, funkcjonalne narzędzie do analizy strony internetowej, jej prawidłowego działania i monitorowania na bieżąco ruchu na stronie. Jeśli połączymy to narzędzie z innymi innowacyjnymi aplikacjami uzyskamy doskonałe efekty. Praca z Google Analytics wymaga zaangażowania i wiedzy – skrupulatnie musimy zbierać na bieżąco dane, analizować je i wyciągać wnioski. Jeśli jednak przeznaczymy na  odpowiednio dużo czasu, poznamy lepiej możliwości tego narzędzia możemy wpływać pozytywnie na widoczność naszej strony internetowej w Google. Mamy szansę dotrzeć do odbiorców, do których naprawdę pragniemy dotrzeć. Żadna wizyta użytkownika na naszej firmowej stronie internetowej nie będzie przypadkowa. Zbierając raporty z Google Analytics cały czas mamy możliwość udoskonalać naszą stronę internetową – ubogacać jej interfejs, sprawiać, że będzie ona funkcjonalna i przejrzysta dla każdego internauty, który ją odwiedzi.

Powiedz serwus Danielowi, to nasz New Business Specialist

telefon

Powiedz serwus Danielowi, to nasz New Business Specialist

Jak oceniasz tę stronę?